1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü İstanbul Taksimde mi Kutlanacak?

Efendim bu soruyu pek çok kişi soruyor ve şuan itibariyle kimse bunun cevabını kesin olarak veremiyor. Sebebi ise aslına bakılırsa biraz değil tamamiyle “siyasi” bir tercih. Belki de buna inatlaşma desek yeridir. Neden diyecek olursanız eğer;

Geçen sene de yine kutlamaları İstanbul Meydanında kutlanmasına izin verilmeyecek denildi. Gerekçe hazırdı, Meydanında devam etmekte olan yol yapım ve tünel çalışmalar gerekçe gösterildi. Bu aslında makul bir gerekçeydi ama ilk başlarda çok fazla inatlaşma oldu. İstanbul Valiliği kesin bir dil kullandı “1 Mayıs Taksimde Kutlanmayacak” denildi. Buna karşılık olarak sendikalar 1 Mayısta Taksimdeyiz diyerek üyelerini meydanına davet etti. Özetleyecek olursak, 1 Mayıs yine olaylı geçmişti.

Bu senede hükumet ile sendikalar arasında izin vermeme / karşı çıkma inatlaşması devam ediyor. Bakalım bu inatlaşmayı kim kazanacak.

Öneri: Bana kalırsa hem sendikalar hem de Valilik inatlaşmayı bırakmalı. Sendikalar 1 Mayısta küçük bir temsilci grubuyla Taksimde kutlamalarını yapsın ve sonra yapacakları veya mitingi İstanbul da bulunan diğer büyük meydanlarda düzenlemeli. Mesela hem ulaşım hem de büyüklük açısından “ meydanı” gayet uygun bir yer.

Sizin fikriniz nedir? Yorum olarak paylaşınız lütfen.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir