Taşıt Vergisini Daha Az Ödeyin

Taşıt vergisini daha az ödeyebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken birkaç nokta var.

İlk önce yasada ne yazıyor ona bir bakalım. 2009 yılı MTV tarifesine göre MTV tutarı, kasko değerinin % 5 ini geçiyorsa aracın vergisi bir alt dilimden ödenir.

ÖRNEK: Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2004 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin TL, 2009 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 3.158 TL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 3.158 TL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 TL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.893 TL olarak belirlenecektir.

Yapılması gerekenler neler?
Yukarıda ki örnekten anlaşıldığı üzere MTV yi 1265 TL daha az ödeyebiliyoruz.

Tabi bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

1- Öncelikle, aracınızın “kasko sigortası değerini” öğreneceksiniz.

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz (O da üzerinde ise ikinci alt kademeye bakılamıyor).

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da “MTV indirimi” uygulamasından yararlanabiliyor.

Fakat bu indirimden faydalanabilmek için araç sahibinin ilgili vergi dairesine dilekçe ile başvurması gerekiyor. Aksi takdirde bu indrimden faydalanması mümkün değil.

Ayrıca geçmiş yıllarda fazla ödenen verginin de iadesini isteyebilirsiniz. Tabi bunun içinde ayrı bir dilekçe ile başvuruda bulunuyorsunuz. Vergide zaman aşımı 5 yıl olduğu için 2004 yılından itibaren fazla ödediğiniz vergilerin iadesi mümkün.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir