Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

13/01/2009 | By admin | Filed in: Gündem.

her Türk erkek evladının yapması gereken vatani görevlerden bir tanesidir. Gelin görün ki bazen bu kutsal görev bizlere engel teşkil etmektedir. Ben de bu tecil işlemleri ile ilgili bir yazı yazmaya karar verdim. Zira an iti

bariyle askerlik şubesinde 323. kısa dönem çavuş olmam ve birçok kez tecil işlemlerine şahit olmam, bunun yanı sıra şubede ki memurlarla geçen diyalogların ürünü olan bu yazıyı tüm blog alemine ve tabii ki askerlik tecil işlemleri ile uğraşmak zorunda olanlara ithaf ediyorum. :)

Gelelim işlemlere; askerlik tecil işlemleri eğer neyi nasıl yapacağınızı biliyorsanız çok basit ve birçok arkadaşınızın anlattığı gibi uzun süren bir işlem silsilesi değildir. Evraklarınız hazır ise en fazla 2-3 saatinizi alır. Tabi buna muayene olma vs. dahil. Tabi bazı şubeler kendisi muayene işlemini yaptığı için kimi zaman bu muayene işlemleri için fazla zaman harcamanıza gerek kalmayabiliyor. Eğer İstanbul gibi büyük şehirlerde tecil işlemi yapacaksanız bu muayene süresi uzayabilir.

askerlik Şunu bilmenizde fayda var; resmi dairelere işlem için giderken yanınızda TC Kimlik numarası olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb. gibi) ile gitmenizde ve bu kimlik kartlarının iki tane fotokopisini götürmenizde fayda var. Lazım olduğu zaman “buyrun” demek için gerekli. Eğer yanınızda yoksa fotokopi çekmek için şubeden ayrılmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu sizin için zaman kaybı demektir. Fotokopi işini hallettiğimizi varsayıyorum. Şubede bize lazım olacak ikinci şey vesikalık fotoğraf. Yerli veya yabancı şube olma durumuna göre vesikalık fotoğraf ihtiyacı artmakta. Siz yanınızda en az 12 tane fotoğraf götürün. Yapacağımız işlem “tecil” işlemi olduğu için yanımızda en son mezun olduğumuz okula ait bir diploma olmalı. Tabi bunun fotokopisi gerekiyor. Notere gidip aslı gibidir yazısı almanıza gerek yok. Fotokopisi ile aslını Askerlik şubesine götürdüğünüz zaman memurlar “Aslı gibidir” kaşesini basacaklardır. Ekstradan 20 TL harcamayın. Bunların yanında birde ehliyetiniz varsa fotokopisi ile birlikte askerlik şubesine gidin.

Bu işlemler yaklaşık olarak 2-3 saatinizi alacağını yukarıda belirtmiştim. Bunu 30 dk. ile 1 saat arasına düşürmek elinizde. Eğer kütüğünüzün bulunduğu yer ile işlem yaptırma istediğiniz yer arasında çok fazla bir mesafe yok ise kütüğünüzün olduğu yere giderek işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayalım; Siz Tokatlısınız ve İstanbul’daki bir askerlik şubesinde tecil işleminizi yapmak istiyorsunuz. Bu durumda işlem yaptırmak istediğiniz İstanbul şubesi Tokat’taki şubeme faks çekerek sizin İstanbul şubesinde işlem yaptırmak istediğine dair bildirimde bulunacak ve Tokat şubesinin onayını yani faksını bekleyecektir. Faksın gelmesi şubelerdeki iş yoğunluğuna bağlı bir durum. Genellikle aynı gün içerisinde faks gelmekte. Bu süreyi kısaltmak için İstanbul’dan Tokat’a akraba ziyareti yapmanız gerekecektir. Yada acil ise İstanbul’da tecil işleminizi yaptırmak diğer seçeneğiniz olacaktır.

Özetlersek tecil için gerekli belgeler

 1. En son mezun olduğunuz okulun diploma aslı ve fotokopisi
 2. 12 adet vesikalık resim (son altı ayda çekilmiş olmalı)
 3. Varsa sürücü belgeniz
 4. TC kimlik numarasının olduğu, kimlik üzerindeki resmin size benzediği ve yıpranmamış bir nüfus cüzdanı (resme benzemiyorsanız kimliğinizi değiştirin,  yoksa işleminiz yapılmayabilir)

ÖSS’ye girecekler ne yapmalı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki doğum yılınız ile içinde bulunduğunuz yılın farkı 20 ise askerlik çağına gelmişsiniz demektir. Askerlik işlemleri için 20 yaşına girmeniz, yani doğum tarihinizi beklemezler. Örneğin 06/07/1988 doğumlu bir yükümlü 01 Ocak 2008 tarihi itibariyle askerlik işlemi yaptırabilir. Bu konuda dikkatli olun. Askerlik çağına girdiğiniz yıl ÖSS’ye giriyor olmanız askerlik şubesi açısından bir önem arz etmiyor. Bu nedenle durumunuzu belirtir bir dilekçe ile size en yakın askerlik şubesine durumunuzu belirtmeniz gerekiyor. Aksi halde ÖSS’ye giremeden asker yolcusu olursunuz. Sonra ÖSS’ye kışlada girmek zorunda kalabilirsiniz.

Üniversiteyi yeni kazandım veya okuyorum, ne yapmalıyım?

Üniversiteyi yeni kazandıysanız ve askerlik şubesinden herhangi bir tebligat yapılmadıysa hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bundan sonra siz okulunuzu bitirene kadar tecil işlemlerinizi her yıl işleri halledecektir. Fakat bunun bir sınırı var. Örgün öğretimde ki bir en fazla 7 yıl olarak kalabilmekte. Bu süre aşımında öğrenciliğiniz düşüyor ve size askerlik çağrısı yapılıyor. Üniversite sonrasında lisans yaparsanız lisans yaptığınız okulun öğrenci işleri tarafından tecil işlemleriniz yapılmakta. Bunun süresi ise 3 yıl ile sınırlı.

————— Güncelleme—————-

30.03.2010 tarihi itibari ile bu sayfaya yazılan soruların bazıları cevaplandırılmayacaktır. Nedenine gelince;

 1. Gereksiz kişilerin kişisel hakaretlerde bulunmaları. Ben bu yazıyı bilgilendirme amaçlı yazmış olmama rağmen küfrü hak etmediğimi düşünüyorum.
 2. Aynı soruların cevaplandırılmış olmasına rağmen tekrar tekrar sorulması.
 3. Yorum yazarken Türkçe yazım kurallarına riayet edilmemiş olması.

Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı hiç sorulmamış sorular olursa CEVAPlandırılacaktır.


Tags: , , , , , , ,

302 comments on “Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Yapılır?

 1. xxx diyor ki:

  selam arkadaslar ben sımdı 4 yıllık tarıh bolumunu bıtırdım. askerlıgımı 2 yıl tecil ettirdim. bu yaz bitiyor tecil süresi acaba bir daha tecil ettirebiliyor muyum bunun için ne gerekir

 2. AHMET KOÇAK diyor ki:

  2013 ASKERLİK TECİL SİSTEMİ:

  Üniversiteden mezun olundu-olunmaya başlandığı şu zamanlarda 4 yıllık fakülte mezunlarının askerlik tecil işlemlerinde son günlere yaklaşılıyor.İlk olarak Çoğu arkadaşımın ve en çokda kendi merak ettiğim bir soruyu açıklık gerekiyor.Askerlik tecili için gerekli bir bahaneniz olması gerekmiyor.Elinizde olan geçici mezuniyet belgesinde yazan mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil hakkına sahipsiniz.

  Gelelim İşlemlere;

  Eğer neyin nasıl yapılacağını bilirseniz bu iş gerçekten çok basit ve can sıkıcı değil.Büyük şehirlerde işler nasıl yürür yoğunluk durumu nedir bilmiyorum ama 30.000 nufuslu bir ilçede tecil işlemleri toplamda 1 saati almıyor.Buna muayene de dahil.

  Gerekli Belgeler;

  1-Tc kimlik kartı ve fotokopisi.(Benim fotokopi işlemlerini şube halletti ama fotokopi için şuneden çıkmanız gerekirse işlem süresi uzayabilir.Siz 2 tane fotokopi alın yanınızda bulunsun)

  2-Vesikalık fotoğraf.(Benden istenen 2 adet olmasına karşın internette yaptığım küçük bir araştırma sonucu 3 hatta 4 tane isteyen şubeler mevcutmuş.)

  3-Geçici mezuniyet Belgesi ya da Diploma(Öncelikle belgenin aslını görmeden işlem yapılmadığını söylemek isterim..Orjinalinin yanında götüreceğiniz fotokopiyi aslıdır gibi onaylayabiliyorlar orjinal belgeyi gördükten sonra )

  4-bağlı olduğunuz ikametgah adresdeki askerlik şubesinde bizzat şahsen giderek işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor

  Bunları alın ve gidin askerlik şubesine.Çalışanlar zaten anlayışlı ve yardımsever.Size her türlü yolu gösteceklerdir.İlk olarak girişte cep telefonunuzu kapatmanız gerekiyor.

  Îşlemler 2 adet form ile başlıyor.Birisi Tecil ile ilgili Birisi Sağlık durumuyla ilgili.Bir adet de bilgilendirme amaçlı bir yazı var okuyup imzalıyorsunuz.O belgelerle imza için epey koşturuyorsunuz.Daha sonra sağlık ile ilgi formu alıp muayene için ilgili sağlık kuruluşuna gitmeniz isteniyor.Yine ilçede olmanın avantajı olsa gerek Aile hekimi bulunuyor ve belge imzalatılıyor.Öyle yıllardır kulaktan kulağa gelen şehir efsaneleri falan yok içiniz rahat olsun.

  Aile hekimi askerlik yapmasında sakınca yoktur yazıp imzalıyor o formu hepsi bu kadar.Daha sonra şubeye teslim ediliyor.Bir kaç imza cevaplanan soru derken sonuca varıyoruz ve belgemizi alıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir