302 yanıt

 1. ahmet
  20/12/2010

  Selam ben ahmet..22 yaşındayım.Size bir sorum olucaktı.Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi ‘nde okumaktayım.Biyoloji 3. sınıf öğrencisiyim.2012’de okulum biticek inşallah.Bittikten sonraki sene Ales ve Uds ye hazırlanmayı düşünüyorum.Okulla ilişiğim kesildikten sonra askerliğimi tecil ettirmek istiyorum..Bu konuda bana yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkürler..

  • admin
   16/01/2011

   ahmet;
   2012 yılında okulunuzun biteceğini söylemişsiniz, 2012 yılında okulunuz biter bitmez size askerlik işlemlerini yapmanız için evinize kağıt gelecektir. Bu kağıt geldikten sonra askerlik şubesine gidip muayene vs. olursunuz. Bu aşamada size tecil isteyip istemediğinizi soracaklardır. Tecil istersiniz. Gerekçe olarak ta yüksek lisans yapacağım dersiniz. Tecil işleminiz sorunsuz bir şekilde 2 yıl uzatılacaktır.

 2. Eren
  21/09/2011

  Çok teşekkürler, inşallah işlemlerde takılmadan halledebilirim sayenizde.

 3. emrah
  23/09/2011

  merhaba.benim anlayamadığım bir nokta var.örgünlerde 7 yıl azami süre var ise peki 29 yaş sınırı nedir? örnek veriyorum 7 yıl sonunda bitiremedim okulu ve 27 yaşındayım.peki kalan 2 yıl nolacak?29 yaşına kadar tecil hakkım yok mu? okul bunu yapmıyor mu? teşekkürler

  • admin
   24/09/2011

   @emrah;
   Azami süreden kasıt örgün öğretim süresidir, yani senin öğrenci olarak kalabileceğin maksimum süreyi ifade ediyor. Askerlik Tecilini okul+2 yıl isteğe bağlı tecil olmak kaydıyla 29 yaşına kadar yapabilirsin. Diyelimki lise biterbitmez 18 yaşında üniversiteyi kazandın ve okulu uzatarak 8 yılda mezun oldun diyelim 18+8= 26 yaşında oluyorsun. 2 yılda tecil yapabilirsin. yaş oldu 28. zaten sonrasına tecil yapamayacağın için askere gitmek durumunda kalacaksın. Bunun bir istisnası var. 2 yıl tecil ettiğin süre içerisinde yüksek lisansa başvurursan ve devam edersen yüksek lisans süren boyunca tecilli olursun, doktora yaparsan yine bir o kadar daha tecil yaparsın. Fakat toplamda üniversite + yükseklisans + doktora + 2 yıl tecil süreleri 35 yaşını geçemez. Aksi durumda tecil yapılmaz ve askere alırlar.

 4. YASİN
  08/08/2012

  Meraba ben askerlik şubesine gittiğimde askere gideceğimi ve tecil ettirmek istemediğimi söyledim eğer ki ilerde fikrim değişir ve tecil ettirmek istersem bu mümkünmüdür acaba ? saygılarımla ..

 5. YASİN
  08/08/2012

  Meraba ben 01/10/1993 doğumluyum askerlik şubesine gittiğimde askere gideceğimi ve tecil ettirmek istemediğimi söyledim eğer ki ilerde fikrim değişir ve tecil ettirmek istersem bu mümkünmüdür acaba ? saygılarımla ..

 6. kadir
  15/08/2012

  slm ben 1990 doğumluyum askerliğimi 3 yıl tecl ettirdim şimdi tecilimin ne zaman bittiğini bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekürler

 7. SONER
  22/08/2012

  meraba ben lise 2 terkim akşam lisesine gitmeyi düşünüyorum akşam lisesinden tecil işlemi yapabilirmyim teşekrler

 8. onur
  31/08/2012

  merhaba benım adım onur size uzun bir sorum olucak eger yanıtlarsanız çok mutlu olurum ben 19 yaşında cezaevine girdim ve şuan 24 yaşımdayım liseyi açıkogretımden cezaevinde bitirdim ve osym girdim ve barajı geçtım şuan aöf kayıt yaptırıcam ama askerlik sorunum var ben aöf kayıt yaptırdıktan sonramı tecil işlemini yapıcam yoksa kayıttan oncemi saygılarımla…

 9. nedzo
  08/09/2012

  merhabalar,

  hocam biraz zaman gecmis yayınınızın uzerinden,hala aktif mi emin olmamakla beraber sorularım olacaktı.ben turkiyede 4 yıllık universite okuyorum.tek dersim kaldı ve bu sene 7. yılıma giriyorum.gecen sene yurtdısında farklı biri universitede dil egitimimi tamamlayıp bu sene yine o ulkede universiteye baslayacagım.1987 dogumluyum ve hicbir tecil muayene vs islem yapmadım.herhangibir yere bildirimde de bulunmadım.25 yasını bitirmis bulunuyorum su an itibariyle ve yurtdısında 3+2 yıllık egitim alacagım.askerlik durumum nedir? ne tur islemlerle durumumum karmasık bir hal almasını engelleyebilirim,

  tessekkurler,

 10. xxx
  11/09/2012

  selam arkadaslar ben sımdı 4 yıllık tarıh bolumunu bıtırdım. askerlıgımı 2 yıl tecil ettirdim. bu yaz bitiyor tecil süresi acaba bir daha tecil ettirebiliyor muyum bunun için ne gerekir

 11. AHMET KOÇAK
  24/01/2013

  2013 ASKERLİK TECİL SİSTEMİ:

  Üniversiteden mezun olundu-olunmaya başlandığı şu zamanlarda 4 yıllık fakülte mezunlarının askerlik tecil işlemlerinde son günlere yaklaşılıyor.İlk olarak Çoğu arkadaşımın ve en çokda kendi merak ettiğim bir soruyu açıklık gerekiyor.Askerlik tecili için gerekli bir bahaneniz olması gerekmiyor.Elinizde olan geçici mezuniyet belgesinde yazan mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil hakkına sahipsiniz.

  Gelelim İşlemlere;

  Eğer neyin nasıl yapılacağını bilirseniz bu iş gerçekten çok basit ve can sıkıcı değil.Büyük şehirlerde işler nasıl yürür yoğunluk durumu nedir bilmiyorum ama 30.000 nufuslu bir ilçede tecil işlemleri toplamda 1 saati almıyor.Buna muayene de dahil.

  Gerekli Belgeler;

  1-Tc kimlik kartı ve fotokopisi.(Benim fotokopi işlemlerini şube halletti ama fotokopi için şuneden çıkmanız gerekirse işlem süresi uzayabilir.Siz 2 tane fotokopi alın yanınızda bulunsun)

  2-Vesikalık fotoğraf.(Benden istenen 2 adet olmasına karşın internette yaptığım küçük bir araştırma sonucu 3 hatta 4 tane isteyen şubeler mevcutmuş.)

  3-Geçici mezuniyet Belgesi ya da Diploma(Öncelikle belgenin aslını görmeden işlem yapılmadığını söylemek isterim..Orjinalinin yanında götüreceğiniz fotokopiyi aslıdır gibi onaylayabiliyorlar orjinal belgeyi gördükten sonra )

  4-bağlı olduğunuz ikametgah adresdeki askerlik şubesinde bizzat şahsen giderek işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor

  Bunları alın ve gidin askerlik şubesine.Çalışanlar zaten anlayışlı ve yardımsever.Size her türlü yolu gösteceklerdir.İlk olarak girişte cep telefonunuzu kapatmanız gerekiyor.

  Îşlemler 2 adet form ile başlıyor.Birisi Tecil ile ilgili Birisi Sağlık durumuyla ilgili.Bir adet de bilgilendirme amaçlı bir yazı var okuyup imzalıyorsunuz.O belgelerle imza için epey koşturuyorsunuz.Daha sonra sağlık ile ilgi formu alıp muayene için ilgili sağlık kuruluşuna gitmeniz isteniyor.Yine ilçede olmanın avantajı olsa gerek Aile hekimi bulunuyor ve belge imzalatılıyor.Öyle yıllardır kulaktan kulağa gelen şehir efsaneleri falan yok içiniz rahat olsun.

  Aile hekimi askerlik yapmasında sakınca yoktur yazıp imzalıyor o formu hepsi bu kadar.Daha sonra şubeye teslim ediliyor.Bir kaç imza cevaplanan soru derken sonuca varıyoruz ve belgemizi alıyoruz.

 12. Daha Fazla Yorum Yükle…

Bir Yanıt Bırak

 

 

 

Başa dön
mobil masaüstü