İstanbulun Fethi Kutlamaları Nerede Yapılacak

İstanbulun Fethi
İstanbulun Fethi

İstanbul yarın büyük bir kutlamaya ev sahipliği yapacak. İstanbulun Fethinin 563. yıl dönümü nerede yapılacak? Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbulun Fetih Kutlaması nerede? İstanbulun fethi kutlama programı nerede yapılacak? Haberimizin detayı yazımızda.

İstanbulun Fethinin 563. yıl dönümü kutlamaları 29 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile İstanbul Yeni Kapı Miting alanında düzenlenen bir şenlik ile kutlanacak.

İstanbulun Fethi 1453
İstanbulun Fethi 1453

İstanbulun Fethi Hadis ile Müjdelenmiştir

İstanbulun fethi hadis ile müjdelenmiş, bu müjdeye erişmek için Türk hükümdarları İstanbulu fethetmek için çaba göstermişlerdir. İstanbulun fethinin nedenleri arasında ilk önce bu müjdeye nail olmak isteği yatıyordu. İstanbulun fethinin nedenlerinden bir diğeri ise Osmanlı devletinin ortasında kalan İstanbulun fethi ile Türklerin imparatorluk yolunda önemli bir engelin daha ortadan kalkacak olmasıydı.

İstanbulun Fethi han tarafından 1453 yılında 29 Mayıs günü fethedilmiştir.

İstanbulun fethi maketi günümüzde Zeytinburnu İlçesi Merkezefendi’de yer alan Panaroma 1453 Fetih müzesinde sergilenmektedir. Panaroma 1453 Müzesinin iç kısmı adeta o günleri tekrar yaşatmaktadır.

İstanbulun Fethi filmi geçtiğimiz yıllarda çekilmiştir. 2012 yılında çekilen Fetih 1453 filmi büyük ilgi görmüş ve binlerce kişi tarafından sinema salonlarında izlenmiştir. İstanbulun Fethi ile igili ilk film olması nedeni ile büyük bir beğeni almıştır.

İstanbulun Fethi Nedeni ile yarın yollar kapalı!

İstanbul yarın büyük bir güne hazırlanıyor. Bu büyük gün beraberinde karmaşayıda getiriyor. Şehrin merkezinde Yenikapı Miting alanında “İstanbulun Fethinin 563. yılı” nedeni ile kutlama hazırlığı yapılıyor. Bu kutlamaların yapılacağı Yenikapı miting alanında günlerdir hummalı bir hazırlık söz konusu.

İstanbul Valiliği Uyardı

İstanbul Valiliği yaptığı açıklama ile yarın Yenikapı Miting alanında İstanbulun Fethinin 563. yılı kutlamalarının yapılacak olması nedeni ile miting alanına giden bazı yollar kapatılacak. İşte kapalı kalacak yollar;

Buna göre, 29 Mayıs Pazar günü saat 08.00’den itibaren, Kennedy Caddesi Taşhanlar Varyant ile Kumkapı arası (Sirkeci istikameti), Namık Kemal Caddesi, Mustafa Kemal Paşa Caddesi, 10. Yıl Caddesi’nden sahil güneye dönüşler, Atatürk Bulvarı Pertevniyal Lisesi’nden Yenikapı istikameti ve Orgeneral Nafiz Gürman Caddesi’nden sahile katılım kapatılacak.

Kutlamalara gitmeyi planlayan vatandaşların yola çıkmadan önce mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanması hem şölen öncesi hem de şölen sonrası olası trafiği minimuma indirecektir.

İstanbulun Fethinin 563. Yılında Görsel Şov Yaşanacak

Organizasyon Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak olmasından dolayı büyük bir kalabalık olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda da Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılan Fetih şöleni gelenekselleşme yolunda hızla ilerliyor. Fetih organizasyonunu yapan ekipten yapılan açıklamaya göre 4500 metrekarelik dev bir perde kurulmuş. dev perdeye yansıtılacak lazer ışıkları ile görsel şov yaşatılacak. Ayrıca havayi fişek gösterileri yapılacağı açıklandı. Türk yıldızlarının da jet uçaklar ile kısa bir gösteri yapacağı açıklandı. Yurt içinden ve yurt dışından konusunun uzmanı 520 kişi bu büyük gösteri için bir araya geldi, teknolojinin son imkanlarını da kullanarak 3D mapping, lazer, pyroteknik, ışık, ses ve müziğin birlikte kullanıldığı görkemli bir fetih gösterisi hazırlandı.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir