3G nedir? Avantajları Nelerdir?

3g_iphone_siyahTürkiye ye hazırlanıyor. nedir? Faydaları ve avantajları neler? Kimler kullanabilir? Getireceği yenilikler neler?

Geçtiğimiz ay Türkiye’de telekominikasyon alanında önemli bir imza atıldı. Bu imza Geçen yıl ihalesi yapılan 3G ihalesinin devir sözleşmesiydi. Bu imza ile artık 3G teknolojisine geçiş resmiyet kazandı.

3G NEDİR?

3G’yi kısaca özetlenecek olursa yeni nesil kablosuz iletişim hizmeti denilebilir. Cep telefonu, cep bilgisayarı, tablet PC, notebook’unuzdan internete istediğimiz zaman bağlanmanızı sağlayacak bir teknolojidir. 3G teknolojisi hızlı, güvenli, kaliteli veri iletimi ve daha fazla bant genişliği olanakları sunuyor. 3G’nin kurulmasıyla GSM aboneleri görüntülü konuşmadan interaktif bankacılık işlemlerine uzanan bir dolu yeni uygulamayı cep telefonlarından yapabilecek duruma gelecekler.

HANGİ AVANTAJLARI SAĞLAYACAK?

Evlerde yaygın olarak kullanılan internet hızı şu anda 1 Mbps. Ağustos ayında aktifleşecek 3G ile cep telefonlarından internete bağlanmak daha hızlı olacak. Cep telefonundan internete bağlanmanın en düşük hızının 7.2 mbps olacağı

öngörülüyor. Evlerdeki internet hızının yaklaşık 7 katı kadar yüksek bir bağlantı ile işlemlerinizi rahatlıkla telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz. Hız için örnek verilmek gerekirse 700 mb’lık bir film normal internet bağlantısı ile 5-6 saatte inmekte. 3G ile bu film sadece 2-3 dakikada iniyor.
İnternet hızındaki artış mobil iletişimde çığır açacağı için herşey kolay hale gelecek. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G’li cep telefonlarından rahatlıkla sağlanabilecek.

3G’YE NASIL GEÇİLİR?

Öncelikle 3G’yi destekleyen cep telefonu edinmeniz gerekiyor. Ardından operatörürünzle yeni bir sözleşme imzalamalısınız. Operatörler abonelik için ücret alabilir.
Piyasada bir çok markanın çeşitli modelleri bulunmakta. Bunları alırken dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Bunlardan en önemlisi ise telefonun çift kamerasının olup olmaması. Piyasada çift kamerası olmayan bir çok 3G’li cep telefonu bulunmakta. Bu telefonlar ile görüntülü konuşma yapma gibi bir olanağınız olmayacak. Yani 3G’nin bize getireceği en büyük yenilikten mahrum kalabilirsiniz. Kameranın yanı sıra hafızası küçük olan 3G’li telefonlarda internet erişiminde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İnternet bağlantınızın kesilmesi, sürekli donlara, kilitlenmelere maruz kalabilirsiniz. 3G’den faydalanabilmek için elbette ek bir ücret ödeyeceksiniz. Bu ücret Ağustos ayına doğru netleşecektir.

HERKES FAYDALANABİLECEK Mİ?

3G’nin nimetlerinden yararlanmak için kurumsal / bireysel 3G abonesi olunması, 3G uyumlu bir cihaz kullanılması ve 3G kapsama alanı içerisinde bulunulması gerekiyor. Ancak şu anda cep telefonlarından GSM şebekesi kapsama alanıyla konuşmalarımızı sağlıyoruz. 3G kapsama alanları farklı olacak. Bunun içinde şirketler 3G uyumlu baz istasyonlarını kurmaya başladılar.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

2 Comments

  1. abdullah 07/01/2010
  2. ceren 04/01/2010

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir