Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Hangileri?

29 mart seçimlerinde oy kullanmak için gerekli belgeler hangileri?

29 Mart seçimlerine kısa bir süre kala seçmenlerin nerede oy kullanacağı da belli oldu. Fakat bu yıl bir çok seçmen ilk defa oy kullanacak ve seçimde oy kullanmak için hangi belgeleri yanında bulundurmaları gerektiği konusunda herhangi bir bilgi sahibi değiller. Bu konuda YSK başkanı Muammer Aydın’ın açıklamaları yeni seçmenlere ışık tutuyor. 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmak için geçerli sayılacak belgeleri sıralayan Aydın, “belgelerden birini ibraz edemeyen seçmen oy kullanamayacak” dedi.

29 Mart Yerel Seçimlerinde Oy Kullanmak İçin Gerekli Belgeler:

  • TC kimlik Numarası taşıyan Nüfus Cüzdanı
  • Resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartları
  • Pasaport
  • Evlilik Cüzdanı
  • Sürücü Belgesi gibi belgelerle oy kullanılabilecek.

Seçmenin TC kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oyunu kullanabileceğini belirten Aydın, bu belgelerden birini ibraz edemeyen seçmenin oy kullanamayacağını ifade etti. Aydın, belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgelerinin seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli olmadığını da bildirdi.

Muammer Aydın, sayılan kimlik belgeleri bulunmayan ceza infaz kurumları ve tutukevindeki taksirli suçlardan hükümlü bulunanlar ile tutuklu seçmenler için cezaevi idaresince verilmiş belgenin, kimlik yerine geçeceğini kaydetti.

Sayılan belgelerden TC Kimlik Numarasını taşımayanlara itibar edilmeyeceğini belirten Aydın, seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenlerin, TC Kimlik Numarası taşıyan geçerli kimlik belgeleri ile oylarını kullanabileceklerini ifade etti.

Bu seçimde, yapılan yasal değişikliğin ardından ilk kez parmaklar boyanmayacak.

Son olarak nerede oy kullanacağınızı hala bilmiyorsanız aşağıdaki linkte tıklayıp gerekli yerleri doldurduğunuz takdirde nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Seçmen Sandık Kontrolü

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

5 Comments

  1. admin 14/09/2010
  2. mehmet 12/09/2010
  3. Anonymous 28/03/2009
  4. amanhem 20/03/2009
  5. Anonymous 20/03/2009

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir