Dünyanın İP’si Bitti

Shiftdelete.net’te yer alan bir habere göre Çin de artan internet kullanımı nedeniyle IP adresi kalmamış. Bunun nedeni ise tabi ki yine Çin’in kendisi. Dünya kaynaklarının 1/5 ‘ini tüketen bir ülke olma özelliğini internet alanında da gösteren Çin Halk Cumhuriyeti’nde internet kullanımı geçtiğimiz son 10 yılda ciddi oranda artış göstermiş. Öyle ki Çinli internet kullanıcı sayısı, Avrupa Birliği’nin toplam nüfusunun yarısını geçiyormuş. Bunu daha da netleştirmek gerekirse, Çin de internet kullanıcı sayısı 298 milyon kişi, Bu rakam her geçen gün düzenli bir şekilde artış kaydediyormuş.

internet_dog PC ile internet erişiminin yanında internet kullanımı da Çin’de büyüyen bir pazar olma özelliği gösteriyormuş. En son 3G ihalesinin yapılmasıyla birlikte mobil internet kullanımının daha da artacağı bekleniyormuş. Şu an itibariyle 117,6 milyon mobil internet kullanıcısı olan Çin Halk Cumhuriyeti yeni bir teknolojinin gelişmesine de sebep olmuş. Bu yeni teknolojinin adı IPv6.

Nedir?

IPv6 ( versiyon 6), henüz geliştirilme ve deneme aşamasında olan bir ağ protokolüdür. 32 bitlik bir adres yapısına sahip olan ’ün adreslemede artık yetersiz kalması ve ciddi sıkıntılar meydana getirmesi üzerine geliştirilmiştir.

IPv4 oluşturulmaya başlandığında İnternet’in bu kadar ilerleyeceği hesap edilmemişti. Şimdi adresleme sıkıntısı oluşunca 128 bitlik adres yapısı olan IPv6’ya geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu sefer gelecek fazlasıyla düşünülerek oluşturulmuş bir adres yapısıdır. Yeni adreslemede sınırsız denebilecek bir adres aralığı olacaktır.

IPv6’da olan trafik işgal edici paket başlıkları kaldırılarak bir hız arttırımına gidilmiştir. Ayrıca yeni eklenen şifreleme sistemleriyle daha güvenli iletimler sağlanmaktadır. Uçlar arasında şifreli iletimi kolaylaştıran AH ve ESP başlıkları mevcuttur. AH ve ESP başlıkları uçlar arasındaki tüm veri iletimini şifreleyen IPSec protokolünü destekle amaçlı kullanılmıştır.

Ayrıca şu anda IPv4’ün, QoS eklentisiyle idare ettiği ama tam olarak destekleyemediği görüntü ve ses iletimi sıkıntısı IPv6 ile çözülecektir. IPv6, Görüntü ve ses paketlerine "öncelikli pakettir" ibaresi atanarak bunlara trafikte öncelik tanımasına olanak sağlamaktadır.

128 bitlik adres yapısı demek d471d73f7aa9271324c4ce8f1092367c

 

adet IPv6 adresi demektir. 32 bitlik adres (IPv4) yapısı demek

5267bd20aa385ac048c000db0a2633ba

adet IPv4 adresi demektir.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir