2010 da Öss iki aşamalı olacak

Ösym 2010 yılında uygulanmaya başlanacak yeni sistemin üzerinde çalışmaya başlamış. Bu yeni çalışmaya göre ÖSS 2010 yılından itibaren iki aşamalı la yapılacak. Bu sınavların ilk aşaması öğrencilerin lisede aldıkları eğitimi ölçmek için yapılacakmış ve genel kültür ağırlıklı olacakmış. İlk sınavı geçen öğrenciler ikinci sınava, yani yerleştirme işleminde esas alınacak sınava girmeye hak kazanacakmış. Bu ikinci sınava göre öğrenciler üniversitelere yerleştirileceklermiş. Fakat ikinci sınavın soruları ilk sınavın sorularına nispeten biraz daha zor olacakmış.

Bu yeni sistemle birçok farklı uygulama da beraberinde geliyor. İlk olarak katsayı sorununu düzeltmeye çalışmışlar. 2009 ÖSS de uygulanması düşünülen yeni değişiklik ile alan dışı tercihlerde uygulanan 0,3 katsayısı 05 veya 06 olması planlanıyormuş. Bu şekilde meslek liseleri ve imam hatiplilere uygulanagelen katsayı adaletsizliği kısmen ortadan kaldırılmış olacakmış.

oss İki aşamalı yapılması düşünülen yeni sistem ile öğrenciler alan derslerinin sınavlarına farklı farklı günlerde gireceklermiş. Bu uygulama ile yıllardır tartışılagelen insanın hayatının 3 saate sığdırılması sorununa çözüm getirilmek istenmiş. Ayrıca bu ikinci sınavda öğrencilere klasik sorular, yani açık uçlu sorularda sorulacakmış.

Yeni sistemde öğrencilerin lehine kararların olduğu gibi aleyhine kararlarda bulunuyormuş. Öğrencilerin aleyhine düzenlenen tek değişiklik meslek lisesi mezunlarının 2 yıllık ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakları artık uygulanmayacakmış.

Bütün bu öngörülen değişikliklerin 29 Ocak’ta yapılacak YÖK Genel Kurulu’nda karara bağlanması bekleniyormuş.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

One Comment

  1. adnan 23/07/2009

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir