Geleceğin Teknolojik Şehri

Doğaya sıfıra yakın bir şekilde zarar veren bir şehirde teknolojinin en son imkanlarını kullanarak yaşamak istermiydiniz? Cevabınız evet ise yazımızı okumaya devam edin ve söz konusu şehirdeki yaşam standartları hakkında bilgi edinin. Eğer bu tür şeyler ilginizi çekmiyorsa bu cümle bittikten sonra okumayı bırakabilirsiniz.

Evet, bir çok yerde okumuşsunuzdur küresel ısınmanın dünyamıza verdiği zararı ve bu zararlara neden olan unsurların neler olduğunu, aynı zamanda bu zarar verici unsurları kimlerin yarattığını farketmişsinizdir. Siz yaptınız, biz yaptık ve sanırım artık dünyamızı bizden sonrakilerin da yaşayabileceği bir şekilde bırakmak için birşeyler yapmanın vakti geldi sanırım.
İşte bu düşünce ile hareket eden Birleşik Arap Emirliklerinden Masdar Initiative adında bir şirket doğaya en az zarar veren bir şehirin inşaasına geçtiğimiz mayıs ayında başladı. Bu şehir 50,000 nüfuslu bir şehir olacak ve 1500 iş yerinden oluşacak bir yerleşim birimi oluşturacaklar. Parolaları ise sıfır emisyonlu bir şehir oluşturmak. Ayrıca şirketin amacı orta doğunun silikon vadisini oluşturmak, fakat bu silikon vadisi hem bilgi teknolojilerinin hemde yenilenebilir enerjinin araştırıldığı bir merkez konumunda olmak istiyor. Ayrıca bu şehrin inşaasında kullanılacak malzemelerin tamamına yakını yenilenebilir kaynaklar kullanılarak yapılacak ve daha bu şehrin inşaası aşamasında doğaya zarar vermeyecek birşekilde başlangıç yapılmış.

Şehirde yok yok denecek kadar fazla özellik var. Şehrin bu özelliğinden dolayı 22 milyon dolara mal olması bekleniyor. Şehrin elektrik ihtiyacı binaların dış yüzeylerine yerleştirilmiş güneş enerji panelleri ile sağlanan enerji ile karşılanacak, ulaşım ihtiyacında ise fosil yakıt yerine elektrik enerjisi kullanılacak ve bu şekilde çevreye neredeyse hiçbir zararlı atık çıkarmadan bir çok iytiyaç giderilmiş olacak. En ilginç olanı ise ulaşımın door-to-door yöntemi ile yapılacak olması. Bunun anlamı şu toplu taşıma aracı sizi gitmek istediğiniz yerin kapısına kadar götürecek, hemde sizi evinizin önünden alarak bunu yapacak.

Peki bu şehir nereye yapılacak? Birleşik Arap Emirliklerinin ortasında bir yere yapılacak ve yukarda belirttiğimiz gibi 22 milyon dolara malolacak bu şehirin 15 milyon doları Birleşik Arap Emirliği krallığı tarafından finanse edilmiş durumda. Masdar İnstitative şirketinin amaçlarından bir tanesi de bu şehri inşaa ederek yenilenebilir enerji sektöründe zirveye yerleşmek. Eğer bu proje başarılı olursa Masdar İnstitative’in CEO’su Sultan Al Jaber “dünyanın zirvesine oturacaklarını” belirtmiş.

Şehrin su ihtiyacı arıtma sistemi ile kullanılan su tekrar tekrar kullanılarak sudan da tasarruf etmiş olacaklar. Yetkililerin verdikleri bilgilere göre yapımına başlanan bu şehir benzerlerine göre % 75 daha az enerji tüketiyor. Son olarak bu şehrin bitimi yaklaşık olarak 8 yıl sürmesi öngörülüyor.

kaynak
http://www.technologyreview.com/Energy/20740/

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.