Berline Panaromik Dağ Yapma Projesi

Yazının başlığından da anlayılacağı üzere Almanya’nın şehrine Alman Mimar tarafından ortaya atılan bir fikir üzerine gündeme gelmiş. Türkiye’de pek haber değeri taşımamış olmasına rağmen yurt dışında birçok yabancı basın tarafından gazetelerde ve dergilerde haber konusu oldu. Hatta facebook’ta fan sayfası olan projenin şu an itibari ile 3500 ü aşkın üyesi bulunuyor. Hayran sayfası burada.

Fikir Jacob Tigges’in aklına getiren şey ise Berlin”in sembolünün olmamasında yatıyor. Jacob’a göre dünyanın önemli şehirlerini gökdelenleri veya büyük otelleri ile

anılıyormuş. Berlini diğer şehirlerden farklı kılmak için ise insan yapımı olan ilk dağı yapmak ve Berlinin bu dağ ile anılmasını sağlamak. Eğer tasarlanan bu insan yapımı ilk dağ yapılırsa yüksekliğinin 1000 m olması planlanıyor. Tabi bunun için de bir sürü moloz ve atık gerekiyor.

Eğer bu gerçekleştirilebilirse Jacob’a göre Berlinin turizm gelirinin artacağı yönünde. Çünkü yapılacak dağ insanların ilgisini çekeceği için mutlaka görmek için insanlar geleceklerdir. Jacob, ayrıca kış sporlarına verilecek önem ile turizm gelirinin daha da arttırılabileceğine inanıyor

resimlerin devamı

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir