Bedelli Askerlik Meclis Gündeminde

CHP Adıyaman Millet vekili meclise askerlik hakkında bir soru önergesi vermiş. Bu soru önergesi ise şu şekilde:”Önümüzdeki günlerde bedelli askerlik çıkacak mı?”

asker Bedelli askerlik ülkemizde kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Birçok çalışanı etkileyen bir karar alınabilir. Bu karar Türkiye Büyük Millet Meclisinin alacağı karara bağlı tabi.

Bilindiği üzere en son uygulaması 1999 yılında Marmara’da yaşanan deprem sonrası rahmetli Bülent Ecevit döneminde görüşmelerinde gündeme alınmış ve bir yasa çıkartılarak bedelli askerlik imkanı sağlanmıştı.

Bugün de aynı beklenti ile her bedelli askerlik haberini dikkatle takip eden ve umutla bekleyen 10 binlerin olduğu bilinmekte. Bu kitlenin her birinin geçerli nedenleri vardır elbet. Bunların arasında tabii ki iş güç sahibi kişilerin 15 ay gibi bir süre ile askere gitmeleri halinde işlerinin aksayacağı endişesi yatıyor.

CHP’li millet vekilinin meclise verdiği soru önergesine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün vereceği yanıt bu saydığım nedenlerden dolayı çok önem arz etmekte.

Bedelli askerliğin birde ekonomik boyutu var elbette. Bedelli askerlik en son uygulamada 7 bin dolar gibi bir rakama 28 günde yapılan ve temel askerlik eğitimini kapsayan bir askerlik süresini kapsamaktaydı. Bu sefer de 7 bin ile 10 bin dolarlık bir rakama 10 binlerce insanın başvurması beklentisi var. Bu şekilde hem devlet ekonomik anlamda az da olsa gelir elde edecek, hem de bedelli hizmetinden yararlanan vatandaşlar için 15 aylık süresi boyunca yapacağı masraftan tasarruf etmiş olacak. Bu etkenler göz önüne alındığında aslında devletimiz ve bu çıkma ihtimali olan bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak vatandaşlarımız karşılıklı faydalanmış olacak.

Bakalım, mecliste ki görüşmeler neticesinde bedelli askerlik çıkacak mı?

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir