Robot Balık İle Sudaki Kirlilik Araştırılacak

Sonunda insan oğlu bunu da başardı. yaptı ve suya saldılar. Evet yanlış okumadınız. Avrupa Birliğinin desteklediği ve sudaki kirliliği araştırmaya yönelik hazırlanan bir program dahilinde yürütülen proje ile 3.6 milyon dolara robot balık yapıldı. balığın yapımı ve tasarımı ise İngiltere de Essex Universitesi Robotik Departmanı tarafından yapıldı.

roboticfish-5 Robotun yapılma nedeni ise insanoğlunun yıllardır kirlettiği denizlerdeki su kirliliğini, denizlerdeki oksijen seviyelerini ve petrol tankerlerinin neden olduğu petrol kirliliğinin ne oranda olduğu hakkında yapmak için robot balık yapılmış.

roboticfish-1

Balığın prototipi 2005 yılında yapılmış ve o günden bu güne kadar balıkların hareketleri incelenerek bir balığın hareketlerinin aynısını yapabilir düzeye getirilmiş. Robot balığın deneme yüzüşlerini ise Londra’da bulunan bir akvaryumda yapılmış. Bu deneme süresinde ise balığı görmek isteyenlerin ziyaretine açılmış. Ziyaretçilerin robot balığı gördüklerinde çok şaşırdıklarını belirten araştırmacılar bu durumun araştırmanın başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu belirtmişler.

roboticfish-4 

Araştırmalarda kullanılacak robot balıkların her birinin maliyeti 28 bin dolar olduğu belirtildi. Robotların birbirleri ile haberleşebilmeleri için sonar sisteme sahip olduğu, denizdeki taş, balık veya diğer cisimleri ayırt edebilme özelliğinin olduğu belirtildi. Saniyede 1 metre ilerleyebilme özelliğine sahip olan robot balık araştırmalarda kullanılacak verileri ise kablosuz olarak kontrol merkezine gönderebilecek.

roboticfish-2 roboticfish-3

Robot Balık Video

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan , teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir