ÖTV İndirimi Ne Kadar Olacak

Otomotivde ÖTV indirimi yarın başlıyor
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, otomotivde ÖTV indiriminin yarın yürürlüğe gireceğini açıkladı.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, otomotivde ÖTV indiriminin yarın yürürlüğe gireceğini açıkladı. Düzenlemeyle ÖTV oranı yüzde 37’den yüzde 18’e iniyor.
* * *
Otomotiv şirketleri, ÖTV’yi indirecek Bakanlar Kurulu kararı pazartesi günü yürürlüğe girecekmiş gibi hazırlıklarını tamamladı. Bazı şirketlerde fiyat indirimi 5 bin TL’yi de bulacak.

Başbakan Tayip Erdoğan’ın açıkladığı 5.5 milyar tl’lik “4’üncü Paket” kapsamında yer alan otomotivde ÖTV indirimi desteği netleşti. Pazartesi günü yürürlüğe girmesi beklenen kararnameye göre, 1600 cc ve altındaki araçlarda halen yüzde 37 olarak uygulanan ÖTV oranı yüzde 18’e, 1600 ve 2000 cc arasındaki araçlara uygulanan yüzde 60’lık ÖTV oranı yüzde 54’e, 2000 cc ve üzerindeki araçlara uygulanan yüzde 84’lük vergi ise yüzde 80’e çekiliyor. Paket kapsamında hafif ticari araçlara uygulanan ÖTV oranı ise yüzde 10’dan yüzde 1’e indiriliyor.

araba_tablo
Hükümetin bu desteğiyle birlikte Türkiye’de bu toplam satışların yüzde 78’ini oluşturan 1600 cc ve altındaki motor hacmine sahip otomotivlerin fiyatları en az 3 bin TL ucuzlayacak. Bu rakam otomotiv firmalarının mart ayında başlattıkları kampanyalarla 5 bin TL’ye kadar çıkacak.
ÖTV indiriminde hükümet orta sınıfta yer alan araçların vergilerini yüzde 50 indirirken, 1600 cc üzerindeki araçları lüks sınıfta değerlendirerek indirim oranını sınırlı tuttu.Fiyatları 100 bin Euro’ları aşan araçların fiyatlarında büyük düşüşler olmayacağını ortaya koydu.
EN UCUZ FİYATLAR
Kriz nedeniyle zor günler yaşayan, hem üretim hem ihracat hem de iç pazarda büyük düşüşler yaşayan otomotiv sektörüne derin bir nefes aldıracak ÖTV indirimi, 100 bin adedi aşan stok baskısına son verecek. Hükümet tarafından stokların eritilmesine yönelik olduğu için 3 ayla sınırlı tutulan ÖTV indirimi, bu sürede son 10 yılın en ucuz otomobillerini alma şansı verecek. Stok baskısı nedeniyle son 4 aydır artan döviz kuruna ve maliyetlere rağmen fiyatları artırmayan, düzenlediği kampanyalarla zararına satışı göze alan otomotiv firmaları, şimdi ÖTV indiriminin de desteğiyle tüketicilere yeni fırsatlar sunacak.
Otomotiv firmaları temsilcileri, mart ayında başlattıkları kampanyalara ek olarak ÖTV indiriminin gelmesi, ortalama otomobil fiyatlarının en az 5 bin TL ucuzlamasını sağlayacağını kaydediyor. Yetkililer, bu dönemde en büyük sorunu ikinci el araçlarda olacağını belirterek, “Hükümetin ÖTV indirimi araçlarını yenisiyle değiştirmek isteyenlerden çok ilk veya ikinci aracını alacaklara yarayacak” yorumunu yapıyor.

(samanyoluhaber)

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir