İnternete Sansür Uygulayan 12 Ülke

örgütünün yaptığı bir açıklamaya göre dünyada internetin engellendiği 12 ülke açıklandı. Bu listede yer alan ülkelere “internet düşmanı ülkeler” olarak nitelendirilmiş. Bu listede Türkiye yer almamı.

Bilindiği üzere sınır tanımayan gazeteciler örgütü bütün dünyada basın özgürlüğünü savunan bir örgüt. Haliyle internete erişim özgürlüğü de basının bir parçası. Birçok haberi artık milyonlarca kişi, aynı benim yaptığım gibi, TV karşısında haber izlemek yerine haber portallarndan takip etmeyi tercih ediyor. Be şekilde farklı haber kaynaklarını aynı anda takip etmeyi ve kendimize göre değerlendirme fırsatı bulabiliyoruz.

Söz konusu yasakçı ülkelere gelince, liste de 12 tane ülke yer alıyor. Bir çok ülkeyi tahmin edebilirken bazıları acaba dedirtiyor. Suudi Arabistan, Myanmar, Çin, Kuzey Kore, Küba, Mısır, İran, Özbekistan, Suriye, Tunus, Türkmenistan ve Vietnam listede yer alan ülkeler arasında. Ayrıca listeye tekrardan baktığımız zaman ülkelerin neredeyse tamamı Müslüman devletler, Çin, Vietnam ve Küba’yı saymazsak tabi.

Sınır tanımayan Gazeteciler örgütü söz konusu bu ülkelerin bu listede yer almasına neden olan ve internette yayınladıkları haberler nedeniyle tutuklananların sayısını da belirtmiş. Çin’de 49 kişi, Vietnam’da 7 kişi ve İran’da 4 kişi yayınladıkları haberler yüzünden tutuklanmış.

Son olarak bu 12 yasakçı ülke dışında 10 ülke daha açıklanmış ve bu 10 ülkenin davranışları özgür basın için tehlike oluşturduğu izlenimi oluşturmaktaymış. Söz konusu bu 10 ülke ise şunlar; Avustralya, Bahreyn, Belarus, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Eritre, Malezya, Sri Lanka, Tayland ve Zimbabve olarak sıralandı.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir