Bu Gün Babalar Günü

baba5Bu gün babalar günü. Birçok kişi bugün babasına sevgisini çeşitli yollarla göstermeye çalışacak. Kimisi babası için hediyeler alacak, kimisi ufak bir öpücük konduracak eline, yanağına…

Peki nedir bu “Babalar Günü” ve nerden gelmiştir? Bu sorunun cevanını herzaman yaptığımız gibi wikipedian’dan soruyoruz ve aşağıda alınıtılayacağım yazı karşımıza çıkıveriyor.

Babalar Günü, Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington‘un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

K atoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar.

Bu arada babalar günü dünyanın farklı yerlerinde tam 20 farklı tarihte kutlanıyormuş. Bunu benim gibi birçok kişinin bilmediğinden eminim. Eğer siz biliyorsanız yorumlarda belirtirsiniz. Sizlere sadece birkaç tarih vereceğim ve bu tarihlerde hangi ülkede babalar günü kutlanıyormuş bu bilgiyede belirteceğim.

  1. 23 haziran : Nikaraguay, Polonya, Uganda
  2. 30 temmuz : Vietnam
  3. Ağustosun ikinci pazar günü: Brezilya
  4. 8 ağustos : Tayvan
  5. Haziranın 1. Pazar günü : Litvanya
  6. 5 haziran : Danimarka
  7. Haziranın 2. pazar günü : Avusturya, Belçika, Ekvador

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Bu listede yer almayan tarihleri ve ülkeleri sizlerde yorumlarda belirtebilirsiniz.

Son olarak eğer babanıza alacak hediye konusunda kararsız kaldıysanız gecikmelide olsa, hepsiburda.com da güzel ve avantajlı hediyeler mevcut. Bakmanızda fayda var.

Bütün babaların ve babamın Babalar gününü kutlarım.

Haber Listemize Abone Olun
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
100'lerce takipçimizin arasına katılmaya ne dersiniz? Takipçilerimiz düzenli olarak sitemizde yayımlanan tasarım, teknolojik gelişmeler ve güncel konuları düzenli olarak e postalarına alıyor.
Spamı sevmiyoruz. E posta adresiz herhangi bir şekilde satılmayacağını veya başka bir yerde paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir